Zegarek jest jednym z niewielu elementów biżuterii, na którą pozwalają sobie panowie. Dlatego też większość z nich nie wyobraża sobie wyjścia bez jego założenia. Nie wszystkie zegarki pasują jednak do wszystkich zestawów ubrań oraz do wszystkich okazji. Niektórzy zapominają, że w tym wypadku również istnieją pewne zasady, których – dla własnego dobra – należy przestrzegać. W przeciwnym razie możemy bowiem zostać uznani za nieobytych i zrobić niekorzystne wrażenie, na przykład w czasie rozmowy o pracę. Jakie są więc zasady noszenia zegarków męskich?

    ELEGANCKO CZY SPORTOWO?

2    Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dobór zegarka do stylu spotkania, na jakie się wybieramy. Każdy, kto choć raz wybierał zegarek dla siebie wie, że są dostępne naprawdę różne typy, przy czym niektóre mają wygląd bardziej sportowy, a inne bardziej elegancki.
Oczywiście, jeśli wybieramy się na jakąś ważną kolację, istotne spotkanie, czy decydującą rozmowę i zakładamy na siebie garnitur, czy marynarkę, wybór zegarka sportowego będzie uznany za bardzo nietrafny. Wiele osób zwraca uwagę na takie – z pozoru drobne – szczegóły!
Jakie zegarki uznajemy za stylowe? Takie, które posiadają metalowy bądź skórzany pasek oraz prostą, okrągłą tarczę, wykończoną złotem lub srebrem. Wszelkie udziwnienia – czy to w kształcie, czy też w wyglądzie tarczy, czy (przede wszystkim) w wyglądzie paska sprawiają, że kwalifikuje się on do typu sportowego. Szczególnie mowa tu o paskach silikonowych, które popularne są wśród młodzieży i które należy ubierać na nieformalne spotkania lub na co dzień. Z kolei bowiem elegancki zegarek będzie się gryzł z dresowymi spodniami, czy ze sportową kurtką. Możemy wówczas wyglądać i czuć się nieco dziwnie.

    STONOWANY LUB KOLOROWY

2a    Drugą ważną kwestią jest kolor zegarka. Kolorowe paski są odpowiednie raczej w przypadku niezobowiązujących spotkań. Mowa tu również o ciemnych zegarkach, udekorowanych na przykład kolorową nitką.
Najistotniejsze jest jednak dopasowanie do reszty ubioru także pod względem kolorystycznym. Zegarki powinny pasować do butów oraz do paska przy spodniach. Jeśli one są czarne – pasek zegarka również musi być czarny. Jeśli zaś są brązowe, pasek również musi być brązowy. Na spotkania o formalnym charakterze powinniśmy wybrać właśnie ciemne kolory. Większą gamę barw pozostawmy sobie na spotkania ze znajomymi.

    NA KTÓREJ RĘCE NOSIĆ ZEGAREK?

Wielu mężczyzn zastanawia się, czy są jakieś zasady określające na nadgarstku której reki powinno się nosić zegarek? Otóż, nie ma podobnych zasad – zwykle wybór pada na rękę lewą, po prostu dlatego, że większość z nas jest praworęczna, a pokrętło przy zegarku umieszczone jest po prawej stronie. Prawą ręką łatwiej jest również taki zegarek założyć. Istnieją jednak specjalne zegarki dla leworęcznych – z pokrętłem po lewej stronie. A jeśli ktoś po prostu ma ochotę nosić zegarek na prawej ręce – oczywiście może. W tej kwestii panuje pewna dowolność.